Prečo sa dať zaočkovať proti COVID-19?
Vakcína je potrebná
Na ochorenie COVID-19 už na svete zomreli milióny ľudí. Medicína dnes nepozná liek, ktorý by vírus zlikvidoval. Dostupné lieky dokážu bojovať len s jeho príznakmi a dôsledkami. Vakcína je jediný spôsob, ako vírus dokážeme prekonať, chrániť zdravie a životy seba aj svojich blízkych a konečne sa vrátiť k normálnemu životu.
Vakcína je bezpečná
- Pri schvaľovaní vakcín uvádzaných na trh sú uplatňované veľmi prísne pravidlá, ktoré posudzuje a schvaľuje Európska lieková agentúra (EMA). Cieľom je zaručiť maximálnu bezpečnosť očkovacej látky. Dohľad nad vakcínou je vykonávaný aj po jej schválení. Do dnešného dňa nebola ani jedna vakcína, na ktorú vydala EMA v minulosti povolenie, deregistrovaná z dôvodu preukázateľných vážnych nežiaducich účinkov.
- Bezpečnosť každej vakcíny proti COVID-19 bola testovaná na minimálne 40 000 ľuďoch v rôznych krajinách sveta. Verejne dostupné klinické dáta ukazujú, že v spojitosti s podaním očkovacej látky neboli evidované žiadne úmrtia alebo vážne nežiaduce účinky. Do dnešného dňa boli vakcínou proti COVID-19 už zaočkované desiatky miliónov ľudí a vakcína je naďalej považovaná za bezpečnú.
- Každá vakcína môže spôsobovať vedľajšie účinky a inak to nie je ani v prípade vakcín proti COVID-19. Lieky, ktoré užívame vo všeobecnosti častejšie, majú v porovnaní s vakcínou omnoho viac vedľajších účinkov. Väčšina vedľajších účinkov, ktoré boli doteraz zaznamenané, má mierny a krátkodobý priebeh (1-3 dní po očkovaní). Ide najmä o bolesť a opuch v mieste vpichu, pocit únavy, bolesť hlavy či svalov, alebo zvýšenú teplotu.
Vakcína je účinná
- Po podaní vakcíny si vytvorí telo prirodzenú imunitu proti vírusu a človek sa tak nemôže nakaziť. Všetky vakcíny proti COVID-19, ktoré boli schválené Európskou liekovou agentúrou, vykazovali účinnosť okolo 92-95 %. Znamená to, že vďaka podaniu očkovacej látky si viac ako 90 % ľudí vyvinulo dostatočnú ochranu pred ochorením a nenakazilo sa koronavírusom.
- Podľa dostupných údajov sa stáva človek imúnny voči COVID-19 približne po 10-14 dňoch od podania druhej dávky vakcíny.
- Očkovanie má zmysel aj v prípade, že človek ochorenie COVID-19 už prekonal. Vzhľadom na to, že u každého je priebeh ochorenia individuálny a doposiaľ nemáme dostupné údaje o tom ako dlho má človek po prekonaní ochorenia imunitu, očkovanie je najspoľahlivejšou formou prevencie. Len očkovanie zaisťuje podobnú mieru ochrany pre všetkých.
Fakty o vakcíne
- Vakcína neobsahuje živý vírus a nemôže preto spôsobiť ochorenie na COVID-19. Človek sa stáva imúnny voči COVID-19 približne po 10-14 dňoch od podania druhej dávky vakcíny. Dovtedy je stále možnosť infikovať sa.
- Vakcína sa aplikuje injekciou do paže. Očkovanie sa skladá z dvoch dávok, pričom rozostup medzi dvoma dávkami je približne 3-4 týždne, v závislosti od konkrétnej vakcíny. Pri obidvoch dávkach sa očkuje rovnakou značkou vakcíny.
- Na Slovensku sú dostupné dve mRNA vakcíny od konzorcia firiem BioNTech/Pfizer a od firmy Moderna. Z hľadiska účinnosti a bezpečnosti sú v plnej miere porovnateľné. Dostupné informácie ukazujú, že vakcíny si aj naďalej udržujú svoju účinnosť aj voči novým verziám vírusu -britskému, brazílskemu, juhoafrickému.
- Samotné očkovanie trvá približne 20 minút. Po vpichnutí očkovacej látky je potrebné zotrvať v určenom priestore 15 minút na pozorovaní.
- Vakcíny sú určené pre dospelých a mladistvých od 16 rokov, ale na Slovensku je odporúčanie očkovať až od 18 rokov. Klinické štúdie na mladšej demografii aktuálne prebiehajú a odporúčanie pre mladšie ročníky bude časom doplnené.
Odborné informácie na webe Zaočkujem sa pochádzajú od odborníkov z iniciatívy Veda pomáha.
Pozrite si aj krátke video od Zmudri, ktorého cieľom je vyvrátiť najčastejšie omyly o očkovaní.